Niedobór kolagenu i jego skutki
Mniejsza ilość kolagenu w naszym organizmie to przede wszystkim niemiły efekt upływu czasu, w wyniku czego nasza skóra również się starzeje. Dostrzegając kolejne zmiany w wyglądzie naszej skóry, możemy stwierdzić, że w naszym organizmie znajduje się zbyt mała ilość kolagenu. Wszystko to dlatego, że to właśnie ta substancji w dużej mierze odpowiada za piękny i zdrowy wygląd skóry, ale również wpływa ona na nasze samopoczucie.
Należy wiedzieć, że kolagen jest rodzajem białka. Stanowi on mniej więcej 30% ogółu białek odpowiadających za budowanie oraz zachowanie funkcjonalności naszego ciała. Największa ilość kolagenu buduje oko, bo jest to aż 90%. Jeśli natomiast chodzi o skórę, jest go w niej jakieś 70%. Z tego powodu, kłopoty ze skórą oraz pogarszający się wzrok, mogą być oznaką tego, że znacząco spadł poziom kolagenu w naszym organizmie.
Kolagen systematycznie się regeneruje, tworząc nowe włókna kolagenowe w miejsce tych zerwanych. Musi się to jednak dziać regularnie oraz we właściwych proporcjach, aby nie nastąpiły negatywne efekty braku odpowiedniej ilości kolagenu. Odnowa kolagenowa w skórze trwa miesiąc, a w kościach rok, przy czym ważna jest obecność w tym procesie miedzi i witaminy C.
Objawami niedoboru kolagenu w naszym organizmie mogą być:
- gorsza kondycja i wypadanie włosów
- choroby skóry głowy
- gorsza kondycja paznokci
- bóle stawów oraz mięśni
- słabsza odporności
Dlaczego dochodzi do niedoboru kolagenu?
Jeszcze przed 30 rokiem życia zaburzeniu ulega proces regeneracji uszkodzonych włókien kolagenowych. Produkcja włókiem jest znacznie wolniejsza, przez co zaczynamy dostrzegać mniejszą elastyczność skóry, jej wiotczenie i odwodnienie. Spadek ilości kolagenu wpływa też na to, iż starzeją się nasze organy wewnętrzne.
Dzięki najróżniejszym badaniom, opracowywane są coraz skuteczniejsze i przede wszystkim przystępne sposoby przyjmowania kolagenu, uzupełniając tym samym jego braki. Są to zarówno kosmetyki, jak i suplementy oraz zabiegi kosmetyczne. Na gospodarkę kolagenową naszego organizmu wpływać może jednak także nasza dieta, styl życia oraz nawyki pielęgnacyjne.
Kolagen w różnych postaciach
Powinniśmy starać się uzupełniać niedobory kolagenu na bieżąco. W sprzedaży znajduje się wiele preparatów z kolagenem, takich jak chociażby tabletki, które można kupić bez recepty. Warto stawiać na preparaty zawierające oprócz kolagenu, także beta karoten oraz kwas hialuronowy. Taka kompozycja nie tylko polepsza wygląd skóry, ale także sprawia, ze cały organizm pozostaje w lepszej kondycji.
Kolagen znajdziemy także w niektórych produktach żywnościowych, ale zwykle nie znajdują się one na liście naszych ulubionych potraw. Są to między innymi podroby, naturalna żelatyna, chrząstki czy kurze łapki.
Oczywiście musimy też pamiętać o systematycznym przyjmowaniu kolagenu, aby widoczne były efekty.
.