Jeśli chcemy przez jak najdłuższy czas cieszyć się młodym wyglądem skóry oraz zdrowiem, musimy odpowiednio dbać o swoje ciało. Kiedy natomiast zauważymy, że nasza skóra staje się mniej jędrna i pojawiają się na niej małe zmarszczki, lub gdy zaczynają nas boleć stawy, jest to oznaką, iż poziom kolagenu w naszym organizmie jest zbyt niski.
1. Kolagen i jego działanie
Występujący w tkance łącznej kolagen, znajduje się w grupie najważniejszych elementów, które budują naszą skórę, kości, stawy czy ścięgna. Dzięki temu, że włókna kolagenowe wyróżniają się dużą rozciągliwością oraz wytrzymałością, są w stanie doskonale ochraniać nasze narządy wewnętrzne i utrzymywać je w odpowiedniej pozycji. Oprócz tego, kolagen świetnie nawilża skórę oraz pozwala na regenerację jej komórek. Warto także wspomnieć o tym, iż kolagen wpływa na poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego. Hamuje rozwój bakterii, toksyn, a nawet komórek nowotworowych. Co prawda, nasz organizm samodzielnie wytwarza włókna kolagenowe, jednak tylko do pewnego wieku odbywa się jego systematyczna wymiana oraz odbudowa.
2. Co się dzieje, gdy brakuje nam kolagenu?
Już po 26 roku życia, nasze ciało przestaje regularnie odbudowywać włókna kolagenowe. Nie jest to jednak jedyny powód tego, iż naszemu organizmowi zaczyna brakować kolagenu. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny czy najróżniejsze choroby, które nas dotykają, również mogą działać destrukcyjnie na włókna kolagenowe. To natomiast, wraz z pogarszającymi się procesami odbudowy kolagenu, skutkuje bólami kręgosłupa, sztywnieniem stawów, zaburzeniami ruchu, czy też wypadaniem włosów oraz pojawianiem się zmarszczek i cellulitu.
Dzięki kolagenowi, produkcja mazi stawowej następuje w prawidłowy sposób, a chrząstka jest wystarczająco twarda. Jeśli ilość mazi jest zbyt mała, zwiększa się tarcie, a każdy ruch wywołuje ból.
Wraz z wiekiem, nasz organizm zaczyna odczuwać skutki braku wystarczającej ilości witamin A, C, E oraz miedzi, które działają pobudzająco na regenerację włókien kolagenowych. A jak wiadomo, ze względu na zbyt mały poziom kolagenu w naszym ciele, kondycja skóry znacząco spada. Dodatkowo, negatywnie oddziałują na nią inne czynniki, takie toksyny, wolne rodniki czy nawet promieniowanie słoneczne. W rezultacie, zmarszczki stają się jeszcze głębsze, a skóra przestaje być jędrna. Brak wystarczającej ilości kolagenu to także powstawanie cellulitu, czyli zapasu tłuszczu, który odkłada się zwykle na biodrach i udach, zarówno u osób szczupłych, jak i otyłych.
3. Jak uzupełnić niedobór kolagenu?
Wiele osób z pewnością zmartwi fakt, iż kolagenu w pożywieniu jest bardzo mało. Dodatkowo, jest on słabo przyswajalny. Ważne jest zatem, aby suplementować sobie kolagen, najlepiej w postaci płynnej, gdyż szybko się wchłania. Jeśli będziemy go przyjmować systematycznie, szybko zauważymy pozytywne efekty jego działania.
.